View Mobile Site

Bryan County track team sweeps home opener

  • Bookmark and Share

Prime Time Specialty Mini Grid WIDGET

Tonight in Prime Time

Enter your ZIP code below to see local listings.

BC News Friends to follow

POSTED: March 16, 2013 5:00 a.m.
/

Dashon Dixon hands the baton to Patrick O'Connell during Bryan County High School's first home track meet of the 2013 season.

View Larger

Winning big

Bryan County High School ran away with its first home meet of the season on Thursday.

The Redskins scored 199 points to finish ahead of Treutlen County (96.5), Benedictine (80.5), Island High School (57), Beach (46) and Savannah Country Day (39).

The Lady Redskins scored 134 points to place first. St. Vincent’s Academy (118) Treutlen County (84), Savannah Country Day (64), Islands High School (59) and Beach (57) rounded out the field.

Individual BCHS results (place, name, time):

3,200-meter run

Girls: 5. Amber Patterson 15:04

Boys: 6. Terry Hardy 12:23; 8. Dalton Walker 13:15

4x100-meter relay

Girls: 2. Bryan County A 54.86.

Boys: 1. Bryan County A 45.5; 4. Bryan County B 47.12

1,600-meter run

Girls: 4. Marissa Whitaker 6:21; 8. Amber Patterson 7:08

Boys: 4. Jabari Fields 5:30.5; 7. Nick Wilkerson 6:30.3

400-meter run

Girls: 3. Lindsay Bowen 1:08.98; 11. Monaisa Williams 1:28

Boys: 3. Tre Smith 58.42; 9. Quran George 1:00.62; 10. John Walker 1.00.79

100-meter dash

Girls: 3. Shaliyah Fabin 13.71; 6. Brianna Smith 14.68; 10. Diamond Mcgirt 15.09

Boys: 2. Paul Harris 11.05; 3. Desmon Byrd 11.69;

Girls 100 meter hurdles:

1. Lianna Shuman 19.03Boys 110 meter hurdles:

1. Ryan Hortan 21.88; 2. Patrick O’Connell 21.88800-meter run

Girls: 5. Whitaker 2:54.4

Boys: 3. Trent Minis 2:18; 4. Tre Smith 2:30

200-meter dash

Girls: 3. Fabin 28.07; 10. Williams 32.66

Boys: 2. Byrd 25.01; 5. Dashon Dixon 25.49

300-meter hurdles

Girls: 1. Lianna Shuman 53.5

Boys: 1. Horton 43.53; 2. O’Connell 44.07; 4. Austin Wells 52.71

4x400-meter relay

Girls: 2. Bryan County A 4:43

Boys: 1. Bryan County A 3:49

Boys high jump

: 3. Troy Robertson 5-04; 4. Dixon 5-04; 5. George 5-02Boys’ long jump:

1. Nick Scott 20-03; 2. O’Connell 19-03Boys’ triple jump:

1. Robertson 39-0.4; 2. Damion Dixon 36-10.05; 3. Walker 32-0; 5. Markus Johnson 29-0. Girls’ long jump:

2. Mcgirt 15-04; Fabin 13-07; 8. Kolbie Graves 10-10.5Girls’ triple jump:

1. Brianna Smith 29-03Discus

Girls: 1. Kaylee Perks 84-06; 3. Jessica Hawkins 59-0; 11. Auneisha Williams 41-04.

Boys: Damion Dixon 106-04; 3. Jeremy Shuman 93-04; 10. Todd Schafer 67-07;

Shot put

Girls: 1. Hawkins 29-02; 6. Perks 23-05.5

Boys: 1. Joey Lane 37-08; 2. Nick Scott 37-06; 5. Scotty Flint 35-00

 

Comments

  • Bookmark and Share

Commenting not available.
Commenting is not available.

Most Popular


Please wait ...