View Mobile Site

Lady Redskins finish in top 5 at state

  • Bookmark and Share

Prime Time Specialty Mini Grid WIDGET

Tonight in Prime Time

Enter your ZIP code below to see local listings.

BC News Friends to follow

POSTED: May 17, 2011 4:02 p.m.

The Bryan County High School Lady Redskins finished tied for fifth place at the girls Class A state track and field meet, which took place over the weekend in Albany.
Kimberly Williams and Tiffany Howard led the Lady Redskins. Williams placed second in the high jump, seventh in the 300-meter low hurdles, eighth in the 400 and was a member of the school's fifth-place 4x400 relay team.
Howard took third in the 800, fourth in the 1,600, seventh in the triple jump and ran on the 4x400 relay team - which in addition to Williams and Howard includedTaylor Butler, Sierra Newman, Rachel Anderson and Alli Thompson.
Newman took eighth in the 200 for BCHS.
Complete Class A results:

________________________________________
LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Morgan Woodward North Cobb Christian (6-A) 17' 1.750" 10
2 Britney Thomas Hawkinsville (4-A) 17' 1.000" 8
3 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 16' 9.000" 6
4 Shanila Chapman Chattahoochee County (4-A) 16' 7.500" 5
5 Rachel LeGear Calvary Day School (3-A) 16' 5.500" 4
6 Shelby Williams Wilkinson County (7-A) 16' 5.000" 3
7 Tamilore Toyin-A Fellowship Christian (5-A) 16' 3.000" 2
8 Symone Ball Eagle's Landing Christian (5-A) 16' 0.750" 1
SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Torie Owers Athens Academy (8-A) 44' 4.000" 10
2 Holli Wilkins Wesleyan (5-A) 38' 11.000" 8
3 Samantha Cortese Athens Christian (8-A) 38' 0.000" 6
4 Terar Stewart Darlington (6-A) 37' 3.500" 5
5 Erin Vaughn Bremen (6-A) 36' 7.000" 4
6 Brianna Jones Whitefield Academy (5-A) 36' 4.000" 3
7 Crystal Daughtry Jenkins County (3-A) 35' 7.500" 2
8 Latrese Hubbard Chattahoochee County (4-A) 32' 1.000" 1
1600 METER RELAY
Place Name School Time Points
1 Natasha Braughton Athens Christian (8-A) 4:01.400 10
Bryanne Acker
Destiny Jenkins
Mary Echols
Taylor Noggle
Tara Dove
2 Graceleah Baughn Wesleyan (5-A) 4:04.910 8
Erika Ramsey
Brittany Stevens
Emily Howell
Hannah Hoskin
Landyn Duley
3 Darlene Chikezie Darlington (6-A) 4:09.530 6
Paige Banks
Carolyn Kipp
Anna Swafford
Marissa McKoy
Lindsay Evans
4 Kimberly Williams Bryan County (3-A) 4:12.060 5
Taylor Butler
Tiffany Howard
Sierra Newman
Rachel Anderson
Alli Thompson
5 Savannah Phillips First Presbyterian (5-A) 4:12.080 4
Maddie Anderskow
Victoria Coppage
Fran Johnson
Bekah Adams
Carly Ann Suarez
6 Jamia Johnson Bremen (6-A) 4:21.030 3
Victoria Thompson
Lindsay Wild
Taylor Miller
Sara De la Cruz
Laura Sewell
7 Katie Souther George Walton Academy (8-A) 4:22.640 2
Natalie Carney
Jada Williams
Nana Osei
Cassie Cook
Alexis Carnes
8 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 4:27.610 1
Zandra Lake
Shae Burke
Whitney Jones
Jonquette Sanders
Kayla Kirkland
DISCUS
Place Name School Distance Points
1 Torie Owers Athens Academy (8-A) 154' 8.000" 10
2 Savannah Spranger Athens Christian (8-A) 122' 11.000" 8
3 Holli Wilkins Wesleyan (5-A) 114' 5.000" 6
4 Joyce Smith Bremen (6-A) 112' 11.000" 5
5 Erin Vaughn Bremen (6-A) 109' 3.000" 4
6 Briana Jones Whitefield Academy (5-A) 107' 10.000" 3
7 Latrese Hubbard Chattahoochee County (4-A) 104' 3.000" 2
8 Precious Scott Johnson County (3-A) 100' 5.000" 1
400 METER RELAY
Place Name School Time Points
1 Samaria Holland Mt. Zion, Carroll (6-A) 49.670 10
Kelli Dunagan
Hannah Wood
Corrssia Perry
2 Amber Baker Southwest Atlanta Christian (5-A) 49.780 8
Alexis Carter
Marquita Daniels
Synera Shelton
LaShaya Mitchum
Amy Griffin
3 Darlene Chikezie Darlington (6-A) 50.050 6
Paige Banks
Anna Swafford
Chelsea Winfrey
Alea Vick
4 Shanila Chapman Chattahoochee County (4-A) 50.770 5
Nakisha Williams
Jasmine Steen
Karaysha White
Sequioa Schools
Davida Hannum
5 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 51.160 4
Zandra Lake
Shae Burke
Shenice Thompson
Whitney Jones
Amanda Harden
6 Ericha Barnes Whitefield Academy (5-A) 51.300 3
Tope Elutilo
Alice Fugate
Janey Fugate
Alexis Allen
Victoria Hester
7 Karesha Allen Hancock Central (7-A) 51.320 2
Lachelsecia Holt
Jamesha Nolley
Shambria Freeman
8 Brea Byrd Athens Christian (8-A) 51.650 1
Lexie Wood
MaCayla Wethington
Madison Mitchell
Bethany D'Alesandro
Gabby Cortez
100 METER DASH
Place Name School Time Points
1 Hannah Wood Mt. Zion, Carroll (6-A) 12.080 10
2 Jasmine Jakes Eagle's Landing Christian (5-A) 12.630 8
3 Jadquey Dasher Charlton County (2-A) 12.790 6
4 Salina Diamond Miller County (1-A) 12.930 5
5 Akerian Florence Mitchell County (1-A) 12.940 4
6 Britney Thomas Hawkinsville (4-A) 12.960 3
7 Morgan Woodward North Cobb Christian (6-A) 12.970 2
8 Marquita Daniels Southwest Atlanta Christian (5-A) 12.980 1
200 METER DASH
Place Name School Time Points
1 Hannah Wood Mt. Zion, Carroll (6-A) 24.610 10
2 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 25.510 8
3 Jasmine Jakes Eagle's Landing Christian (5-A) 25.680 6
4 Paige Banks Darlington (6-A) 25.990 5
5 Taylor Hollingsworth Brookstone (4-A) 26.510 4
6 Maddie Felts Galloway (5-A) 26.530 3
7 Shambria Freeman Hancock Central (7-A) 27.100 2
8 Sierra Newman Bryan County (3-A) 27.220 1
400 METER DASH
Place Name School Time Points
1 Ayana Walker Jenkins County (3-A) 56.150 10
2 Taylor Hollingsworth Brookstone (4-A) 57.990 8
3 Maddie Felts Galloway (5-A) 58.240 6
4 Taylor Miller Bremen (6-A) 1:00.450 5
5 Tope Elutilo Whitefield Academy (5-A) 1:00.500 4
6 Natasha Braughton Athens Christian (8-A) 1:01.310 3
7 Kadrianna Howard Turner County (2-A) 1:03.050 2
8 Kimberly Williams Bryan County (3-A) 1:03.060 1
800 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Destiny Jenkins Athens Christian (8-A) 2:15.280 10
2 Erika Ramsey Wesleyan (5-A) 2:18.010 8
3 Tiffany Howard Bryan County (3-A) 2:22.400 6
4 Victoria Coppage First Presbyterian (5-A) 2:22.630 5
5 Bryanne Acker Athens Christian (8-A) 2:23.070 4
6 Randi Friess Savannah Christian (3-A) 2:31.480 3
7 Urssula Aviles Pelham (1-A) 2:33.600 2
8 Ciara Turner Taliaferro County (7-A) 2:38.420 1
1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Destiny Jenkins Athens Christian (8-A) 5:05.550 10
2 Erika Ramsey Wesleyan (5-A) 5:13.330 8
3 Bryanne Acker Athens Christian (8-A) 5:31.730 6
4 Tiffany Howard Bryan County (3-A) 5:34.250 5
5 Ansley McDurmon Darlington (6-A) 5:43.830 4
6 Urssula Aviles Pelham (1-A) 5:46.700 3
7 Allie Thomas Walker (6-A) 5:49.020 2
8 Meg Norris Savannah Christian (3-A) 5:56.910 1
9 Whitney Pope Taliaferro County (7-A) 6:27.200 0
10 Shervecia Fluellen Hancock Central (7-A) 6:35.920 0
11 Jenny Coalson Baconton (1-A) 6:41.570 0
12 Kristina Bailey Schley County (4-A) 6:44.950 0
13 Ashley Wheeler Turner County (2-A) 7:19.850 0
14 Holly Jamieson Schley County (4-A) 7:23.730 0
3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Lindy Long Landmark Christian (5-A) 11:23.310 10
2 Grace Tinkey First Presbyterian (5-A) 11:46.040 8
3 Ansley McDurmon Darlington (6-A) 12:12.390 6
4 Taylor Noggle Athens Christian (8-A) 12:19.040 5
5 Allie Thomas Walker (6-A) 12:41.850 4
6 Meg Norris Savannah Christian (3-A) 13:09.300 3
7 McKenzie Noggle Athens Christian (8-A) 13:10.830 2
8 Abby Lorenz Savannah Country Day (3-A) 13:11.140 1
9 Elizabeth Phillips Pelham (1-A) 14:08.370 0
10 Rebekah Smith Pelham (1-A) 15:49.660 0
11 Holly Jamieson Schley County (4-A) 16:26.680 0
12 Katrina Nicholas Chattahoochee County (4-A) 17:09.970 0
100 METER INTERMEDIATE HURDLES
Place Name School Time Points
1 Synera Shelton Southwest Atlanta Christian (5-A) 14.520 10
2 Fran Johnson First Presbyterian (5-A) 15.420 8
3 Mary Echols Athens Christian (8-A) 15.440 6
4 Anna Swafford Darlington (6-A) 16.020 5
5 Zandra Lake Jenkins County (3-A) 16.630 4
6 Madison Mitchell Athens Christian (8-A) 17.180 3
7 Alea Vick Darlington (6-A) 17.540 2
8 Lachelsecia holt Hancock Central (7-A) 18.840 1
TRIPLE JUMP
Place Name School Distance Points
1 Zandra Lake Jenkins County (3-A) 35' 8.000" 10
2 Maddie Felts Galloway (5-A) 35' 6.000" 8
3 Erika Jefferson Washington-Wilkes (7-A) 35' 5.000" 6
4 Sally Idehen Tallulah Falls (8-A) 34' 8.000" 5
5 Ciara Turner Taliaferro County (7-A) 34' 7.000" 4
6 Morgan Landers Whitefield Academy (5-A) 34' 5.500" 3
7 Tiffany Howard Bryan County (3-A) 34' 3.500" 2
8 Darlene Chikezie Darlington (6-A) 33' 10.000" 1
300 METER LOW HURDLES
Place Name School Time Points
1 Fran Johnson First Presbyterian (5-A) 44.560 10
2 Janey Fugate Whitefield Academy (5-A) 44.750 8
3 Mary Echols Athens Christian (8-A) 45.200 6
4 Anna Swafford Darlington (6-A) 46.870 5
5 Rachel LeGear Calvary Day School (3-A) 48.130 4
6 Jadquey Dasher Charlton County (2-A) 48.700 3
7 Kimberly Williams Bryan County (3-A) 49.530 2
8 Taylor Miller Bremen (6-A) 49.640 1
HIGH JUMP
Place Name School Height Points
1 Synera Shelton Southwest Atlanta Christian (5-A) 5' 4.000" 10
2 Kimberly Williams Bryan County (3-A) 5' 2.000" 8
3 Courtney Williams Charlton County (2-A) 5' 0.000" 5
3 Kailey Kimbrell Gordon Lee (6-A) 5' 0.000" 5
3 Lil Bradbury Gordon Lee (6-A) 5' 0.000" 5
6 Lily Mather Commerce (8-A) 4' 10.000" 3
7 Crystal Burns Social Circle (8-A) 4' 10.000" 2
8 KeAndra McCrary Central, Talbotton (4-A) 4' 8.000" 1
POLE VAULT
Place Name School Height Points
1 Sarah Gehling Pinecrest Academy (5-A) 10' 0.000" 10
2 Anna Quinn Gordon Lee (6-A) 9' 6.000" 7
2 Alexandra Juneau Holy Innocents' (5-A) 9' 6.000" 7
4 Sarah Zimmerman Bremen (6-A) 9' 6.000" 5
5 Emily Haley Athens Christian (8-A) 9' 0.000" 4
6 Hannah McSwain George Walton Academy (8-A) 8' 0.000" 3
7 Hannah White Pelham (1-A) 8' 0.000" 2
Team Results
1. Athens Christian 84
2. Darlington 45
2. Jenkins County 45
3. Wesleyan 38
4. First Presbyterian 35
5. Mt. Zion, Carroll 30
5. Bryan County 30
6. Southwest Atlanta Christian 29
7. Bremen 27
8. Whitefield Academy 24
9. Athens Academy 20
10. Gordon Lee 17
10. Galloway 17
11. Eagle's Landing Christian 15
12. Charlton County 14
13. Chattahoochee County 13
14. North Cobb Christian 12
14. Brookstone 12
15. Hawkinsville 11
16. Pinecrest Academy 10
16. Landmark Christian 10
17. Calvary Day School 8
18. Savannah Christian 7
18. Pelham 7
18. Holy Innocents' 7
19. Walker 6
19. Washington-Wilkes 6
20. George Walton Academy 5
20. Hancock Central 5
20. Miller County 5
20. Taliaferro County 5
20. Tallulah Falls 5
21. Mitchell County 4
22. Wilkinson County 3
22. Commerce 3
23. Social Circle 2
23. Turner County 2
23. Fellowship Christian 2
24. Central, Talbotton 1
24. Savannah Country Day 1
24. Johnson County 1

 

 

 

Comments

  • Bookmark and Share

Commenting not available.
Commenting is not available.

Most Popular


Please wait ...